NHM - které hrdiny si určitě nesmíte nechat ujít

V roce 2016 se blížila ke konci série UKK, která nám přinesla výběr těch nejlepších příběhů ze světa Marvel univerza. Jako jejího následovníka se vydavatelství Hachette rozhodlo dosadit novou sérii s úplně unikátním konceptem - 120 knih, která se bude každá věnovat jednomu hrdinovi, popř. celému týmu hrdinů. 

Nyní po více než 4 letech tato série končí. Protože pro Vás na MegaComics.cz pravidelně doplňujeme tuto kolekci k zakoupení, připravili jsme Vám také seznam 12 nejlepších čísel z této série, které ve Vaší kolekci nemohou chybět. Při sestavování žebříčku jsme brali ohled především na hrdinův příběh, také ale na to, jestli kniha plní svůj základní cíl - tj. seznámit i nového čtenáře s postavou, o které nikdy neslyšel.

 

12) číslo 28: Iron Fist

Tento hrdina se nedávno zviditelnil díky sérii Defenders, které předcházel jeho vlastní Netflixový seriál. Komiks vychází hodně z východního stylu kung-fu, čímž se od tradičního superhrdinského světa vcelku dost odlišuje a vede nás do vod bojového nadpřirozena. Jediný problém tohoto čísla je fakt, že je jeho příběh stopnut otevřeným koncem zrovna ve chvíli, kdy Vás nejvíce vtáhne do děje. Rozuzlení pak nenajdete v žádném z česky přeložených komiksů.

 

 

11) číslo 13: Black Widow

Black Widow je jedna z postav, které na začátku vypadaly a působily úplně jinak, než jak je známe dnes. Právě tím můžou už první dva příběhy o původu postavy zaujmout. Hlavní část je pak věnována skvěle podanému špionážnímu drama-thrilleru z moderní doby, kde se Natasha vypořádává s minulostí ze světa špionáže, čímž také žánrově vcelku vybočuje. Velmi jedinečně působí kresba od Billa Sienkiewicze, kterou si udržíte v paměti napříč všemi 120 čísly série NHM.

 

  

10) číslo 41: Elektra

 

Jedno z čísel ze série, kde je na obálce a v názvu nějaký hrdina, v samotném příběhu je ale pouze vedlejší postavou. V tomto případě se jedná o příběh Daredevilla, během kterého právě s Elektrou na čas spolupracuje. Zajímavé je hlavně to, že se jedná o retro komiks z 80. let, tedy příběh se starší kresbou. Rozhodně mu to ale neubírá na kvalitě a díky autorovi, kterým je legendární Frank Miller, patří mezi absolutní špičku hrdinského street žánru. Tento příběh zvládá být dramatický, emocionální a drsný zároveň. Výš na seznamu není jen proto, že není hlavní postavou příběhu.

 

 

9) číslo 65: Runaways

Napříč NHM sérií se objevuje hned několik týmů mladistvých hrdinů, kteří společně bojují proti zlu. Čím ale tahle série na první pohled vyčnívá je, že v tomhle případě jde o skupinu teenagerů, jejichž rodiče společně tvoří tajnou organizaci, která stojí proti nim. A i když se jedná o dvě skupiny úplně nových postav, jsou zde díky autorovi Brianu K. Vaughanovi představeny obě tak přehledně, že si ke každé postavě dokážeme vytvořit vztah a jejich vzájemná interakce dobře funguje. Když se k tomu přičte napínavý děj plný konspirací a příjemná kresba, vznikne tak týmovka, kterou je velká škoda nechat si ujít.

 

 

8) číslo 57: Sentry

Sentry je hodně zajímavá postava. Vlastně marvelovský Superman - všemocný létající hrdina v kápi, jehož poznávacím znamením je velké S, které nosí, aby se neřeklo, na břiše. Jeho hloubka spočívá v tom, jak je Sentry nevyrovnaný a labilní. Kromě toho se tato postava ale objevila v Marvel světě v roce 2000 s tím, že jí Stan Lee vytvořil ještě před Fantastickou čtyřkou, ale na vydání došlo až nyní. I když ale později vyšlo najevo, že šlo o vtip, autoři v něm při tvorbě příběhu zašli tak daleko, že nám říkají, že Sentry byl i v centru dění Marvel univerza přítomen od samého začátku. Pak na něj ale z nějakého důvodu všichni hrdinové (podobně jako čtenáři) zapomněli a on se snaží zjistit proč. A tak nám tento komiks vlastně tvrdí, že vše, co jsme si mysleli, že o Marvelu víme, je celou dobu úplně jinak.

 

 

7) číslo 20: Punisher

Většina NHM má na začátku retro příběh z 60.-80. let, a následně nějaký další zasazený do moderní doby. Dává to smysl, jestliže má kniha sloužit jako představení dané postavy. Někdy však můžeme narazit na tituly NHM, které jsou celé psané jako retro komiksy a pokud k těmto příběhům nemá čtenář vztah, tak je při čtení spíš prozívá. Jsou dost často jemně řečeno pitomoučké a naivní. Ne tak Punisher. Jedná se o pořádný retro nášup, který rozhodně není ani jedno. Na styl postavy možná v tomto retro komiksu není tolik krve, nechybí ale nic, co dělá Punishera tím charismatickým lovcem padouchů s lebkou na triku, jakým má být. Zločince dokáže věrně trestat, i když je většina drsných scén posunuta mimo záběr. Živý důkaz toho, že i v 80. letech mohl vzniknout komiks, který uspokojí dnešního náročného čtenáře.

 

 

6) číslo 79: Miles Morales - Ultimátní Spider-man

Dost často se stává, že hrdina zavítá v rámci nějakého příběhu do paralelního světa, ve kterém existuje jiná verze jeho samotného, popř. jeho protivníků a spojenců. Mnohem méně často ale vidíme, že je nová verze hrdiny tak populární, že získá vlastní sérii, videohru a dokonce i film. Miles Morales a jeho Spider-man je ale přesně takovou postavou. Vznikl jako vedlejší postava v příběhu Petera Parkera, který se v Milesově světě omylem ocitnul. Ovšem díky tomu, že má oproti klasickému pavoučímu muži řadu bonusových schopností a navíc je mu pouhých 13 let, stává se tato postava tak oblíbenou, že se s jeho příběhy roztrhl pytel. Jeden z prvních z nich si máte možnost přečíst právě zde.

 

 

5) číslo 3: Wolverine

Už samotný úvod, ve kterém se Wolverine staví jeden na jednoho proti Hulkovi, stojí za to. Hulk je sice mnohem silnější, zároveň ale o mnoho hloupější, než hlavní hrdina, díky čemuž má slušnou šanci na něj vyzrát. Je to ale hlavní příběh s názvem "Hon na Mystique", který servíruje Wolverina v podobě, v jaké ho mají fanoušci rádi - drsňák, který praští koho může, do toho hláškuje a za sebou nechává slušnou spoušť plnou krve. Příběh navíc vypráví dvě paralelní dějové linky, ve kterých vystupují Wolverine a Mystique proti sobě, což díky provázanosti obou událostí, které se každá odehrávají v jiné době, odhaluje i temnou část Wolverinovy minulosti.

 

 

4) číslo 43: Moon Knight

Pokud je Sentry Superman s psychickými problémy, potom Moon Knight je Batman v bílém... s psychickými problémy. Oproti ostatním NHM se tento “bílý rytíř” odlišuje především tím, že se s ním setkáváme v několika kapitolách, která je každá psaná v jiném žánru (duchařina, psychedelická jízda, detektivka..). I když kapitoly zdánlivě nejsou vůbec spojené, autor Warren Ellis je dokázal napsat tak, že fungují jako samostatné celky a zároveň je ale na konci všechny spojit. Tato postava je přinejmenším důkazem toho, že i když si napříč světy vezmou komiksové postavy očividnou inspiraci, může vzniklý hrdina fungovat originálně a zaujmout čtenáře tak, že se nedokáže od knihy odtrhnout, dokud ji celou nedočte.

 

 

3) číslo 12: X-Men

U knih ze série NHM, které se věnují celému týmu, bývá často problém s tím, že se všem postavám nevěnuje dost prostoru a týmová chemie potom nefunguje tak, jak by mohla. U X-Menů se ale tohle daří skvěle, především díky příběhu vyprávěnému očima mladé Jean Greyové, která jako nováček nastoupila mezi ostatní mladé žáky ve škole Charlese Xaviera. Velkou zásluhu na tom ale určitě má i autor Chris Claremont, který se příběhům mutantů věnoval už úctyhodných 16 let v době, kdy vytvořil hlavní příběh této knihy s názvem “Co bůh miloval, člověk zabil”.  Objevuje se zde poměrně nadčasová problematika toho, jak se lidé, kteří se ve strachu z toho, čemu nerozumí, uchylují k nenávisti a zavrhování.

 

 

2) číslo 2: Spider-man

Hned na úvod vycházela v rámci série přirozeně ta největší superhrdinská jména, která může Marvel nabídnout. Všemi milovaný pavoučí hrdina vyšel hned jako druhá kniha a je velká škoda, že právě on nebyl první. Předchozí Avengers se totiž tak moc nepovedli a pro mnoho čtenářů to byl právě až Spider-man, který je přesvědčil o tom, že NHM má cenu sbírat. Postavu Petera Parkera není potřeba moc představovat, proto ho kniha taky nepředstavuje. Ona ho spíš oslavuje. Úvodní část je jen hodně rychlý origin postavy následovaný retro komiksem, kde se Spidey stojí proti Sinister Six. Finální část je pak věnována jubilejnímu číslu 500. Postava tou dobou slavila 40. narozeniny a proto číslo 500 pojednává o všech zásadních okamžicích Peterova života, které si musel díky Dr. Strangeovi prožít znovu

 

Postavě Spider-mana je navíc věnovaná celá série KVS, která v tuto chvíli už vychází jako nástupce NHM. Pokud jste se tedy k tomuto číslu stále ještě nedostali, teď je nejvyšší čas to napravit.

 

Čestné zmínky

  • číslo 15: Human Torch (Jim Hammond) - na Johnnyho Storma z fantastické čtyřky zapoměňte. Tento původní hrdina z roku 1939 Vás vezme do dob, kdy superhrdinové ve službách Ameriky drtili nacisty a ukáže, že stejné jméno nemusí v Marvelu ani zdaleka znamenat stejnou postavu
  • číslo 100: Spider-Gwen - jedna z novějších Spider-lidí, se kterými se v poslední době roztrhl pytel. Tato postava ale patří k těm nejzajímavějším z nich a je škoda, že se ve svém vastním čísle NHM, které je hodně napojená na příběh Spider-Verse, vyskytuje tak málo.
  • číslo 69: Great Lake Avengers - jakkoliv o tom název může napovídat, tohle není ten tým mocných superhrdinů, který všichni známe. Jedná se o tým superlidí s nepříliš užitečnými schopnostmi, kteří chtějí zachraňovat svět, ale moc jim to nejde. Kniha ale sama sebe nebere vážně a snaží se čtenáře spíš bavit, což se jí většinu času také daří.
  • číslo 18: Deadpool - tento hláškující žoldák, kterému není svaté nic, včetně zaběhnutých pravidel komiksu, se v rámci NHM ocitá v patové situaci. Je totiž válcován silnou konkurencí. Nikoliv však ze strany ostatních NHM, ale ze strany ostatních Deadpoolů, kteří u nás už stihli vyjít před tímto příběhem.
  • číslo 59: Winter Soldier - další z povedených příběhů z prostředí špionážních thrillerů. O místo v naší top 12 se utkal s Black Widow, která ho nakonec porazila “o prsa”. Pokud je Vám ale tento žánr blízký, pak toto NMH rozhodně nevynechte.
  • číslo 49: Spider-Woman - narozdíl od rozrůstajícího se trendu Spider-lidí, tato hrdinka nemá s Peterem Parkerem společného nic jiného než pavouka ve jméně. Jinak se ale jedná o komplexní postavu s příběhem plným šokujících odhalení, které není radno vynechat.

 

 

1) číslo 25: Daredevil

Pokud je kniha Elektra od autora Franka Millera naprosto skvělý počin, který trochu sráží to, že místo Elektry je hlavní postavou Daredevil, tak tomuto číslu už k dokonalosti nechybí nic. Je to kombinace jedné z nejoblíbenějších postav Marvelu, kterou si bere pod taktovku její nejuznávanější autor a zasazuje ji do prostředí, které je pro ni nejlepší. Přesně tím je toto číslo, které přináší příběh “Muž beze strachu” a s ním to nejlepší, co může kolekce NHM nabídnout.

 

autoři: Michal Kopal a Petr Hrubý - děkujeme za pozornost :)