Historie komiksu, tak jak ji neznáte

Víte, kdy vznikl komiks? Bylo to v roce 1066 jako Tapiserie z Bayeux zachycující dobytí Anglie? V roce 1460 jako kreslené Utrpení svatého Erasma? Nebo je tím milníkem rok 1896, kdy byl do časopisu New York World otisknut první díl The Yellow Kid? Inu, komiks je formou umění, která je skutečně stará jako lidstvo samo a pokud se budeme pídit po skutečných kořenech komiksu, jakožto příběhu tvořeným obrázky, které jdou chronologicky za sebou, dostáváme se do doby asi 14 tis. let př. n. l. a to do Pravěku. 

Již v té době naši dávní předkové vyjadřovali své příběhy na stěnách jeskyní. Působivé malby v jeskyni Altamira ve Španělsku jsou vlastně prvním komiksovým příběhem v historii. Jedním z nejvýznamnějších děl, které v této jeskyni nalezneme, je velká síň bizonů. Když se přesuneme do starověkého Egypta a Řecka, objevíme nástěnné fresky a vázy s poutavými ilustracemi, které vyprávěly o mytologii a slavných událostech. Tyto umělecké skvosty byly jakousi ranou verzí moderního komiksu.

Zajímavým mezníkem v historii komiksu je nástěnný koberec z Bayeux, který vznikl v 11. století. Každý úsek koberece totiž představuje jakýsi komiksový panel s ilustracemi, které provází diváka vzrušujícím příběhem dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem. Za vznik moderního komiksu je ovšem považován rok 1896 - zrod Žluťáska. Komiks "The Yellow Kid" je jedním z nejdůležitějších a nejznámějších komiksových stripů v historii, který si během krátké chvíle získal srdce statisíců čtenářů časopisu New York World.

Zlatý věk

Během Zlaté éry vznikly jedny z nejslavnějších postav amerického komiksu - Superman, Batman, Black Widow, Captain America, Wonder Woman a další. Mimo to také vznikaly první týmové komiksové série jako například Justice Society of America nebo All-Star Comics. V průběhu 50. let začala popularita komiksů upadat, především kvůli obavám z jejich vlivu na mladé čtenáře. To vedlo k zavedení cenzury a regulací, a následně i ke konci Zlaté éry. Tvorba komiksů ustoupila do pozadí a udrželi se pouze ti neikoničtější hrdinové.

Stříbrný věk

Probuzení komiksového světa se odehrálo až v 60. letech, kdy přišel na svět Spiderman a superhrdinské týmy jako X-menAvengers nebo Fantastická čtyřka. Tím započala stříbrná éra komiksu. Vznikaly také nové žánry a to sci-fi, horor, romance nebo western. V té době byl kladen velký důraz i na lidskost superhrdinů. Jejich superschopnosti byly často pouze výsledkem nehody v laboratoři, kousnutí pavouka nebo neúspěšného letu do vesmíru. Zvýšený zájem čtenářů o sci-fi zapříčinil i to, že záporáci byli často bývalými vědci.

Bronzový věk

V roce 1971 se cenzura a regulace rozvolnily, a tak se komiksy začaly více zaměřovat na dospělé publikum a na témata, která byla považována za kontroverzní. Mezi nejvýznamnější komiksové vydavatelství v té době patřila Marvel Comics a DC Comics. Marvel zakoupil licenci na Conanovy příběhy a byl nám představen úplně jiný hrdina, než jsme byli doposud zvyklí. Drsňák, který se nebál někoho zabít, jenom kvůli tomu, že mu stál v cestě. To vedlo ke vzniku spousty dalších antihrdinů, jako je třeba Punisher nebo Wolverine.

Moderní věk

Začátku tohoto období je přezdíváno také Dark Age (temný věk), jehož charakteristické znaky můžeme najít už v bronzové éře. Popularita antihrdinů, kteří se neřídí tradičními morálními normami a celkově vážnější přístup k postavám a příběhům. V roce 1986 byl vydán komiks Watchmen od společnosti DC Comics, který uvedl do popředí nejen pozitivní vlastnosti hrdinů, ale i jejich temné stránky a morální dilemata. Batman: The Dark Knight Returns také zavedl nové, temné a realistické zpracování Batmana a postav jeho světa.

Současnost

A co dnes? Komiks si neztrácí na popularitě! V dnešní digitální éře nám komiksy nabízejí nové a úžasné způsoby, jak vnímat příběhy. Díky internetu a mobilním zařízením máme nekonečný přístup k různým komiksovým světům. To je svoboda, kterou jsme si před pár desítkami let mohli jen těžko představit. Komiksy se staly inspirací pro filmy, televizní seriály a videohry, čímž se rozšířil jejich dosah a příležitosti pro tvůrce. Ikony jako Superman, Batman nebo Spider-Man se staly nejen oblíbenými postavami na stránkách komiksů, ale také nositeli úspěchu v kinematografii.