Yoyo

Yoyo nebo počeštěle jojo není jenom dětská hračka, která zabaví na deset minut, ale plnohodnotným freestylovým sportem s širokou komunitou. Freestylové yoyo je o dost širší kvůli zvýšené stabilitě, a mimo to i těžší. Hlavním rozdílem ale je kuličkové ložisko ve středu, které mu dovolí se točit až několik minut. S volným středem a delší dobou točení tak je nesčetně triků, které můžete zkusit. Jak je u freestylových sportů dobrým zvykem, hlavní je se dobře bavit!

Zobrazit více

 

2 položek celkem
yyf arrow blue 01 1
379 Kč

ARROW je ideálním prvním yoyem pro každého yoyera. Díky druhému ložisku v balení tě yoyo provede...

12365/GAL
one1
299 Kč

ONE je ideálním prvním yoyem pro každého yoyera. Díky druhému ložisku v balení tě yoyo provede...

10447

Jak vybrat yoyo?

Moderní yoyo se podstatně rozrostlo a je spousta parametrů, na které je dobré při výběru brát ohled.

Materiál

  • Klasický plast, ze kterého je většina "obyčejných" kousků, má svoje místo i ve freestyle yoyu. Moderní plasty jsou pevné, odolné, a podle využitého materiálu mohou mít různou váhu, vždy ale budou patřit k lehčím. Kombinace dobré odolnosti a nižší ceny dělají z plastového yoya ideální start pro začátečníky, kteří chtějí zjistit, jestli je yoyo pro ně.
    Yoyo z plastu bývá často tvořeno plasty dvou či více barev, na výběr tak můžou být mimo jednobarevné kusy i divoké kombinace.
  • Kovové yoyo je těžší, než klasické plastové, a je tak stabilnější - proto odpustí menší chyby. Kvůli větší váze jdou některé triky provádět pomaleji, což může posloužit jako můstek do světa složitějších triků, nebo pomoct při pilování techniky.
    S kovovým materiálem se váže mírně větší cena, za kterou ale taky dostanete vytříbený vzhled: kovové yoyo lze snadno lakovat, gravírovat nebo jinak povrchově upravovat, takže stylu se tu meze nekladou.
  • Někdy se můžete setkat i s bimetalovým yoyem. Fyzika nám radí, že širší yoyo je stabilnější, a tenhle typ yoya to dotahuje do maxima: střed je z lehčího hliníku, ale k okraji najdete jiný, výrazně těžší kov. Yoyo má tak nesmírnou setrvačnost, a jeho stabilita se nedá srovnávat. Tohle je vybavení pro ty, co to myslí vážně!

Typy yoyo ložiska

Yoyo se také dělí na dva typy podle ložiska, které je jeho srdcem:

  • Takzvané responzivní se chová podobně, jako yoyo s pevným středem - na trhnutí se vrátí, ačkoli se bez impulsu točí volně. S responzivním yoyem začíná cesta každého yoyaře. Ačkoli je vhodné pro začátečníka, i s responzivním yoyem se dělají soutěže.
  • Naopak neresponzivní ložisko se točí volně, a ani trhnutí ho nevrátí. K tomu je potřeba umět takzvaný bind, trik, kterým ho k tomu donutíte. Proto není vhodné pro začátečníky, jakmile ale ovládnete bind, můžete dělat i složitější triky.