Yoyo

Yoyo nebo počeštěle jojo není jenom dětská hračka, která zabaví na deset minut, ale plnohodnotným freestylovým sportem s širokou komunitou. Freestylové yoyo je o dost širší kvůli zvýšené stabilitě, a mimo to i těžší. Hlavním rozdílem ale je kuličkové ložisko ve středu, které mu dovolí se točit až několik minut. S volným středem a delší dobou točení tak je nesčetně triků, které můžete zkusit. Jak je u freestylových sportů dobrým zvykem, hlavní je se dobře bavit!

Zobrazit více

 

3 položek celkem
yyf arrow blue 01 1
379 Kč

ARROW je ideálním prvním yoyem pro každého yoyera. Díky druhému ložisku v balení tě yoyo provede...

12365/GAL
one1
299 Kč

ONE je ideálním prvním yoyem pro každého yoyera. Díky druhému ložisku v balení tě yoyo provede...

10447
Screenshot 2024 03 22 at 17 02 31 FYFT yoyo V3 (Vosun) ideální první kovové yoyo od Fyftu
699 Kč

Kovové, stylové, vyvážené... zkrátka yoyo od našich parťáků z FYFTu, kteří zužitkovali své...

FYFTV3/BP

Jak vybrat yoyo?

Moderní yoyo se podstatně rozrostlo a je spousta parametrů, na které je dobré při výběru brát ohled.

Materiál

  • Klasický plast, ze kterého je většina "obyčejných" kousků, má svoje místo i ve freestyle yoyu. Moderní plasty jsou pevné, odolné, a podle využitého materiálu mohou mít různou váhu, vždy ale budou patřit k lehčím. Kombinace dobré odolnosti a nižší ceny dělají z plastového yoya ideální start pro začátečníky, kteří chtějí zjistit, jestli je yoyo pro ně.
    Yoyo z plastu bývá často tvořeno plasty dvou či více barev, na výběr tak můžou být mimo jednobarevné kusy i divoké kombinace.
  • Kovové yoyo je těžší, než klasické plastové, a je tak stabilnější - proto odpustí menší chyby. Kvůli větší váze jdou některé triky provádět pomaleji, což může posloužit jako můstek do světa složitějších triků, nebo pomoct při pilování techniky.
    S kovovým materiálem se váže mírně větší cena, za kterou ale taky dostanete vytříbený vzhled: kovové yoyo lze snadno lakovat, gravírovat nebo jinak povrchově upravovat, takže stylu se tu meze nekladou.
  • Někdy se můžete setkat i s bimetalovým yoyem. Fyzika nám radí, že širší yoyo je stabilnější, a tenhle typ yoya to dotahuje do maxima: střed je z lehčího hliníku, ale k okraji najdete jiný, výrazně těžší kov. Yoyo má tak nesmírnou setrvačnost, a jeho stabilita se nedá srovnávat. Tohle je vybavení pro ty, co to myslí vážně!

Typy yoyo ložiska

Yoyo se také dělí na dva typy podle ložiska, které je jeho srdcem:

  • Takzvané responzivní se chová podobně, jako yoyo s pevným středem - na trhnutí se vrátí, ačkoli se bez impulsu točí volně. S responzivním yoyem začíná cesta každého yoyaře. Ačkoli je vhodné pro začátečníka, i s responzivním yoyem se dělají soutěže.
  • Naopak neresponzivní ložisko se točí volně, a ani trhnutí ho nevrátí. K tomu je potřeba umět takzvaný bind, trik, kterým ho k tomu donutíte. Proto není vhodné pro začátečníky, jakmile ale ovládnete bind, můžete dělat i složitější triky.

Nenašli jste tu kousek, který jste hledali? Větší výběr v tomto segmentu nabízí náš partnerský e-shop fyft.cz, kde najdete přes 150 různých modelů yoyo.