Superhrdinové, jak je neznáte - #4 Captain America

Ze Steva Rogerse, zcela normálního mladíka, bohužel však příliš hubeného a drobného na to, aby se dostal do armády, se stal nezdolný ochránce ameriky se svým ikonickým štítem! Jak je to možné? Co zapříčinilo zrod této žijící legendy? Jaké bylo jeho dětství a proč se chtěl dostat do armády? Ukážeme vám Kapitána Ameriku tak, jak ho doposud neznáte.

 

Mládí Steva Rogerse a zrod Kapitána Ameriky

Steve Rogers se narodil 4. července 1920 irským přistěhovalcům, a už od útlého věku vykazoval odvážné rysy a akademickou píli. Byl však tichý a introvertní, což ho často vystavovalo šikaně ze strany tyranů a zmetků. Naštěstí měl věrného přítele Arnieho Rotha, který mu vždy stál po boku a poskytoval mu oporu v těžkých chvílích.

I přes tyto výzvy a nelehké dětství Steven neustále prosazoval hodnoty jako loajalita, odvaha a bojovný duch. Snažil se vstoupit do armády během Druhé světové války, aby sloužil své zemi a jejímu lidu, ale kvůli své fyzické kondici byl opakovaně odmítnut.

Osud se však nakonec přiklonil na jeho stranu, když byl vybrán do tajného experimentálního programu, jehož cílem bylo vytvořit super-vojáky pro americkou armádu. Brzy byl profesor Erskine, který experiment řídil, zabit nacisty a Rogers tak zůstal jediným americkým supervojákem. 

Jediným, kdo úspěšně prošel celým procesem znovuzrození a získal neuvěřitelné schopnosti. Tak vznikl Kapitán Amerika - legenda, která spojila sílu, odvahu a nezlomný duch v jednu nezaměnitelnou osobu. Legenda, která se rozhodla bránit spojené státy a bojovat za nevinné.

V roce 1945 bojujoval Kapitán Amerika proti nacistům, jeho letoun se však v následku zasažení bombou zřítil do severního Atlantiku, kde byl Rogers na dlouhých 70 let uvězněn v bloku ledu. Probudil se až v moderní době, zmatený novými technologiemi a sociálními normami.

  

Jeho staromódní hodnoty a etický kodex byly považovány za zastaralost, i když stále zdůrazňoval ctnosti jako čest, poctivost, odvahu a pravdivost. Byl kritizován za to, že se drží "černo-bílé morálky" a že není vhodný pro řešení moderních problémů, jako je terorismus a korupce.

Nicméně, existovali i tací, pro které byly jeho ideály, jako láska k vlasti a odhodlání hájit spravedlnost, velice inspirativní. Navzdory neustálé kritice se Steve snažil zůstat věrný svému morálnímu kompasu a ideálům, čímž se stal v moderním světě výjimečným jedincem.

Schopnosti a výbava

Díky experimentálnímu séru získal Steve neuvěřitelné schopnosti, díky nimž ho mohou mnozí považovat za mutanta. Jiní jeho “upgrade” vnímají spíše jako dalším stupněm v evoluci člověka a ukázkou toho, jak moc se lidský druh může jednoho dne vyvinout.

Kapitán Amerika je nadpřirozeně silný, rychlý a odolný. Jeho reflexy dosáhly vrcholu lidského potenciálu, což mu umožňuje reagovat na podněty téměř okamžitě. Sérum také zabraňuje svalové únavě a vyčerpání, dokáže tak vytrvale bojovat za své přesvědčení a ochraňovat ty, které miluje.

Je schopen rychle absorbovat velké množství informací a je excelentním vůdcem, velitelem a taktikem. Má zkušenosti s čtením kódů, map a dalšími vojenskými dovednostmi. Navíc ovládá ruský, německý, japonský, anglický a částečně i italský jazyk.

Co se týče výbavy, ikonickou zbraní Kapitána Ameriky je kruhový štít, který je vyroben z vibrania, fiktivního materiálu schopného absorbce energie. Je téměř nezničitelný a Kapitán Amerika ho používá nejen k obraně, ale i k útoku.

Jeho oblek je vyrobený z odolných materiálů a poskytuje mu ochranu před fyzickými útoky a střelnými zbraněmi. Kromě toho, má Rogers přístup k technologiím a vybavení organizace S.H.I.E.L.D.

 

Nepřítel č.1, Red Skull

Johann Shmidt (později Red Skull) pracoval v hotelu, kde se na jeden den ubytoval Adolf Hitler. Když mu Johann přinesl do pokoje občerstvení, náhodou slyšel Hitlera nadávat na šéfa gestapa. V tu chvíli se Johann rozhodl, že Hitler je učitelem a vůdcem, kterého odjakživa hledal. Viděl v něm ztělesnění zla a vzor, který toužil následovat. Hitler z něj udělal svou pravou ruku a označil ho jako Red Skulla.

Převzal kontrolu nad mnoha vojenskými akcemi a dohlížel na rabování měst a obcí. Stal se Hitlerovým chráněncem a spolupracoval na konstrukci tajných základen po celém světě. Zatímco obdivoval Hitlera, nikdy nebyl spokojený s podřízenou rolí. Unesl a zabil mnoho Hitlerových poradců a sám se stal druhým nejmocnějším mužem v Třetí říši.

Red Skull navrhl výstavbu pěti gigantických válečných strojů, Sleepers, které měly Zemi zničit, pokud spojenci vyhrají válku. Hitler s nadšením souhlasil, ale nevěděl, že Red Skull plánuje použít stroje ke své vlastní mocenské expanzi. Nicméně, spojenci získali informace o nacistickém plánu, a tak začali jednat.

Kapitán sledoval Red Skulla do jeho skrytého bunkru. Red Skull se bránil a vrhl na Kapitána granát. Granát se odrazil o Kapitánův štít a Red Skull byl vážně zraněn a částečně pohřben v troskách. Ze spojeneckého bombardéru spadla bomba na bunkr, způsobila zával, ze kterého Kapitán na poslední chvíli unikl. 

Red Skull upadl do bezvědomí a díky úniku experimentálního plynu se jeho zranění časem zahojila. Po nějaké době organizace Hydra našla a oživila Red Skulla, který souhlasil se spoluprací, ale jen proto, aby ukradl Cosmic Cube. Tahle krádež vedla k prvnímu poválečnému střetu s Kapitánem Amerikou, který ho opět porazil.

Red Skull zjišťuje, že účinky experimentálního plynu, které zabraňovaly stárnutí vyprchaly. Ještě jednou je poražen Kapitánem Amerikou a umírá na stáří. Nacistický vědec Armin Zola zachoval mysl Red Skulla po jeho smrti a přenesl ji do těla klonu původního Kapitána Ameriky.

Znovuzrozený Red Skull odsoudil nacismus jako zastaralou ideologii a rozhodl se zničit spojené státy zevnitř. Red Skulla můžeme popsat jako vojenského génia s vojenskou a politickou strategií, jehož hlavní zbraní je takzvaný "prach smrti", který zabije oběť během několika sekund po styku s kůží. 

Jak Iron Nail zbavil Kapitána Ameriku superséra?

Ran Shen se narodil rodičům imigrantům, kteří na něj naléhali, aby věřil v americký sen, i když za jejich smrt mohl systém, který ovládal Zemi. V 60. letech se Ran Shen stal agentem SHIELD a soupeřil o nejvyšší post se samotným Nickem Furym.

Jak jeho kariéra rostla, ukázal se Ran Shen jako jeden z nejschopnějších lidí organizace. Shen odcestoval do Číny na misi, během které se dostal do boje tváří v tvář drakovi. Ten mu probodl hruď a zanechal v něm svoji sílu. Tuto sílu se Shen rozhodl využít a objevil se v USA jako Iron Nail.

Gungnir, masivní robotická zbraň, která také funguje jako SHIELD Helicarrier, byla hlavním cílem Iron Naila, aby rozpoutal další světovou válku. Kapitán Amerika měl za úkol se postarat o to, že Gungnir zůstane nefunkční, aby nemohl Shen Ran využít jeho zničující potenciál.

Během toho Iron Nail využil příležitosti a pomocí svých nově získaných mimozemských sil vysál jeho super-sérum. Kapitán Amerika dokázal zničit jádro Gungniru a Shen umírá v plamenech.