Superhrdinové, jak je neznáte - #3 Iron Man

Vysoko nad mrakodrapy města, kde se paprsky zapadajícího slunce proplétají se stíny obřích korporátních věží, létá nepřemožitelný hrdina. Iron Man, známý také jako Tony Stark. Génius, playboy, miliardář a filantrop, který se svým brilantním vědeckým umem a technologickými dovednostmi vytvořil brnění, které převrátilo stránky dějin superhrdinů.

 

Dětství Tonyho Starka

Dětství Tonyho Starka bylo od samého začátku ovlivněno jeho neobyčejným intelektem a nadaností. Narodil se do rodiny miliardářů na Long Islandu a již ve věku sedmi let byl poslán do prestižní internátní školy, kde se formovaly nejen jeho akademické schopnosti, ale i silná osobnost, která se stala základem pro jeho budoucí úspěchy.

Jeho vášeň pro stroje a techniku se začala projevovat již v mladém věku, kdy začal s oblibou sestavovat různá vozidla a motorky. Tyto začátky se staly základem pro jeho budoucí inženýrské a vědecké úspěchy. Ve věku patnácti let byl přijat na prestižní MIT, kde se stal premiantem a v 19 letech úspěšně absolvoval fyziku a inženýrství.

Přestože bylo jeho mládí plné úspěchů, přišly i tragické chvíle. Ve 21 letech ztratil oba rodiče při dopravní nehodě. Následně zdědil celý rodinný podnik Stark Industries, který se specializoval na militaristické vybavení a zbraně pro USA. Odkoupil firmu zodpovědnou za vadné brzdové systémy, které způsobily smrt jeho rodičů.

Tony se osobně podílel na inovacích a přestavbě, aby předešel podobným tragédiím. Ve stejném období se seznámil s Pepper Pottsovou, která sehrála klíčovou roli v odhalení chyby ve Starkově účetnictví. Brzy se Pepper stala neodmyslitelnou součástí jeho profesního i osobního života.

  

Zrod Iron Mana

Během války ve Vietnamu se Tony Stark ocitl v nebezpečné situaci, když byl svědkem zkoušky nové zbraně pro armádní účely. Při návratu z testování byl jeho konvoj napaden a on sám utrpěl zranění způsobená vlastní minou, která vyvolala explozi a rozptýlila nebezpečné střepy poblíž jeho srdce.

Jeho dramatický osud pokračoval, když byl zajat válečníkem jménem Wong-Chu. Stark byl postaven před ultimátum - buď vytvoří zbraň hromadného ničení nebo zemře. Pod hrozbou násilí a výhrůžek souhlasil a byl nucen spolupracovat s fyzikem Ho Yinsenem. Yinsen vytvořil magnet, který udržel Starkovo srdce v částečně fungujícím stavu, prodlužujíc tak jeho život.

Díky Yinsenově genialitě a Starkově odhodlání získal Tony druhou šanci na život. To ho vedlo k hlubokým úvahám nad vlastním posláním. Rozhodl se vytvořit vlastní, zdokonalený obloukový reaktor, který nahradil Yinsenův magnet. Tento reaktor se stal základem pro nový život Starka, poskytující mu nezbytnou energii a stabilitu.

Bohužel, jeho přítel, který mu pomáhal při útěku, padl za oběť teroristickému útoku, což posílilo Tonyho odhodlání pomstít nejen jeho smrt, ale i nelítostné činy teroristů na nevinných civilistech. Stark se rozhodl využít svých technických dovedností a nově získaného obleku k boji proti zlu a ochraně nevinných před nebezpečím.

Schopnosti a výbava

Iron Manovy schopnosti a výbava se neustále vyvíjejí, a to díky stále častějším technologickým upgradům, které proměňují jeho oblek v dokonalou post-moderní zbraň. Tony Stark má díky těmto vylepšením schopnost uzvednout více než 100 tun váhy, přičemž přesné množství zátěže, kterou jeho oblek unese, doposud zůstává zahaleno tajemstvím.

Díky kombinaci několika vrstev kovu, především titanu, může odolávat i útokům raket, torpéd a jiným podobným zbraním. Oblek je vybaven "musculary", které jsou zarovnané pomocí matic z krystalického železa a zároveň chráněné proti elektro-magnetickému poli. Raketové boty, integrované do jeho brnění, mu umožňují dosahovat ohromujících rychlostí a vzlétnout do vysokých výšek.

Mezi zdroje energie pro jeho oblek se řadí "solární měniče", obloukový reaktor, elektrické baterie a centrální generátor, který využívá "absorpční Beta částice" při získávání paliva. Nachází-li se poblíž objektu, dokáže využít jeho energii ve formě kinetické, tepelné nebo elektrické energie, což umožňuje dobíjení vlastních zdrojů.

Přestože oblek disponuje množstvím otvorů pro přívod vzduchu, může být uzavřen díky integrovanému systému podpory života, což umožňuje jeho použití ve vesmíru i v mořských hlubinách. Neméně významnou schopností je schopnost odolávat blesku s možností jej absorbovat, čímž oblek nabíjí své zdroje energie o několik stovek procent navíc, než je obvyklé.

Mezi jeho nejefektivněji využívané zbraně patří "repulsor paprsky," což jsou magneticky usměrňované paprsky přehřáté plasmy, vypalované z dlaní nebo rukavic. Oblek je vybaven dalšími účinnými zbraněmi, jako je "uni-paprskový projektor" umístěný ve hrudi, který dokáže ovládat elektromagnetické spektrum od oslepujících reflektorů po řezání laserem. 

Nepřátelé

Justin Hammer

Justin Hammer je konkurenčním vynálezcem zbraní, neustále se snažící předstihnout Tonyho Starka ve svých vlastních výkonech. Jeho závist k Iron Manovi nezná mezí. Vidí v něm nejen technologického rivala, ale i výrazného konkurenta v oblasti prestiže a uznání.

Jeho ambicí bylo vytvořit vlastní armádu vojáků v kovových exoskeletons, podobných těm, které má Stark. Jedinou chybějící složkou je zdroj energie, který nedokáže napodobit. Aby tento problém vyřešil, najme si Antona Vanka, geniálního ruského fyzika, který má výraznou averzi vůči Starkovi.

Nakonec Vanko provede lstivý podraz během předváděčky na Stark Expo a Hammer je brzy poté zatčen. Celý příběh je jako nepovedená tragikomedie, kde neohrabaný Hammer neustále tápe ve stínu geniality Tonyho Starka a jeho plány se často obrací proti němu. 

Obadiah Stane

Obadiah Stane byl manažerem společnosti Stark Industries a dlouholetým přítelem Howarda Starka, otce Tonyho Starka. Jeho postavení bylo však zpochybněno, když Tony Stark převzal vedení podniku. Tato skutečnost ho nesmírně rozzuřila, což vedlo k jeho rozhodnutí najmout skupinu teroristů známou jako Deset kruhů, aby zlikvidovali Tonyho. Avšak Tony tento útok přežil.

Obadiah následně objevil původní oblek Mark I a přijal ty nejlepší vědce, aby ho vylepšili a přivedli k zpět životu. Bohužel pro něj, mu vědci sdělili, že tato technologie neexistuje. Obadiah se obrátil k nečestným metodám, získal "repulsorové srdce" Tonyho a začal stavět své vlastní brnění, známé jako Iron Monger.

Když byl Obadiah Stane odhalen Agentem Coulsonem, Pepper Pottsovou a agenty SHIELDu, rozhodl se, že jediným řešením je eliminovat všechny, kteří stojí v jeho cestě. Při souboji se snažil agenty SHIELDu zneškodnit, ale Pepper s Coulsonem byli schopni uniknout. Nakonec došlo k epickému střetnutí mezi Obadiahem a Tonym, ve kterém Obadiah prohrál.

Anton Vanko

Anton Vanko je mladý ruský vědec původem z malé vesnice jménem Volstok. Jednoho dne do jejich vesnice vtrhl zločinec, oblečený do ukradeného brnění Iron Mana, a změnil poklidnou vesnickou idylu na noční můru. Usmrtil několik nevinných obyvatel vesnice, mezi nimiž byl i otec mladého Vanka. 

V zdánlivě zoufalé situaci se Anton Vanko rozhodl, že musí něco udělat. Poháněný hněvem a touhou po spravedlnosti, využil získanou hrudní část brnění a vytvořil si vlastní verzi brnění spolu s energetickými biči, které plánoval využít v boji s Iron Manem.

Přestože později Anton Vanko zjistil, že Tony Stark nebyl viníkem smrti jeho otce, nedokázal se zbavit své nenávisti. Odpovědnost za tragédii spočívala podle něj ve vytvořené technologii, což Vanka vedlo k rozhodnutí se Iron Manovi postavit a stát se jeho odpůrcem.