Superhrdinové, jak je neznáte - #1 Superman

18. 4. 1938...významné datum, kdy se na scéně objevil muž s nadlidskými schopnostmi, schopen létat, zvedat těžké věci a bojovat za spravedlnost. Datum, kdy se na pultech a v trafikách objevilo první číslo nové komiksové série nazvané Action Comics. Komiks s dnes již kultovní obálku, na které je chlapík v modrém spandexu s logem „S“ na hrudi a s červenou kápí, který drží auto nad hlavou, jako nějaký Herkules.

Není to nikdo jiný než Superman, známý také jako Clark Kent nebo Kal-El. Nicméně, co dělá Supermana tak fascinujícím? Je to jeho lidskost. Za vším tím nadpřirozeným je postava, která může cítit, trpět a milovat. Člověk skrytý pod ocelovým oblekem, který se snaží najít rovnováhu mezi svými nadpřirozenými schopnostmi a lidskými slabostmi.

Stručná historie

Kal-El přišel na svět v čase, kdy planetu Krypton postihla katastrofa, která vedla k totálnímu zhroucení a výbuchu planety. Jeho rodiče věnovali veškeré své úsilí tomu, aby ho zachránili. Postavili raketu, do které ho umístili a poslali směrem k Zemi, s vírou, že najde bezpečí a nový domov. Raketa přistála ve vesničce Smallville, kde ho přijali do své péče Jonathan a Martha Kentovi, a dali mu jméno Clark Kent.

Clark se později přestěhoval do Metropolis, fascinujícího města plného pulzujícího života a nekonečných příležitostí, kde začal pracovat jako novinář v Daily Planet. Nicméně, za maskou klidného reportéra skrýval svou druhou identitu – identitu, která se brzy stala symbolem nadlidských schopností a nezlomné vůle, identitu Supermana, ochránce Metropolis a zároveň poslední nadějí pro celou planetu.

Novinářský život Clarka Kenta slouží jako obraz nemotornosti a prostoty, který zakrývá jeho skutečnou identitu jako Supermana. Ve světě novinářů není žádným hrdinou; naopak, často se stává terčem posměchu ze strany svých kolegů. Tato klamná podoba však slouží jednomu primárnímu účelu – udržet tajemství Supermanovy existence a ochránit ty, které má rád.

Clark odhalil svou pravou identitu jen několika vybraným lidem, včetně svých adoptivních rodičů, Lois Lane, Batmana a některých členů Justice League. I přes jeho opatrnost někteří z jeho nepřátel tajemství odhalili sami.

   

Schopnosti

Kryptoňanské schopnosti, které definují jedinečný arzenál nadlidských dovedností Supermana, mají své kořeny v interakci s pozemským sluncem. Superman dokáže absorbovat energii z paprsků slunečního světla, což mu poskytuje mimořádnou fyzickou a mentální sílu. Tato energie slouží jako základ pro všechny jeho nadlidské schopnosti, včetně nadzvukové rychlosti, neprůstřelné kůže a neuvěřitelné síly.

Již od počátku Supermanovy existence bylo zdůrazňováno, že tato schopnost není neomezená. Přestože je schopen tuto sluneční energii nějakou dobu udržovat, pobyt ve stínu nebo mimo dosah slunečních paprsků postupně vyprazdňuje jeho zásoby energie. Pokud je mimo sluneční světlo příliš dlouho, začíná slábnout, až se nakonec stane téměř stejně silným (slabým) jako člověk.

Superman, rychlejší než kulka a s ohromně vyspělými reflexy, dokáže bravurně unikat i těm nejrychlejším útokům. Nejenže je téměř imunní vůči jakémukoliv poškození, odolává i nejextrémnějším situacím – od zásahu rakety po žár slunce až po silné energetické výboje či rány.

Slyší na ohromné vzdálenosti, vidí neuvěřitelně daleko a dokáže zachytit i ty nejjemnější pachy kdekoliv na planetě. Jeho oči skrývají smrtící zbraň ve formě silných laserů schopných propálit téměř jakoukoliv překážku.

Navzdory tomu, že Superman stárne, jeho proces stárnutí probíhá mnohem pomaleji než u obyčejných lidí. Jeho nadlidská regenerace zajišťuje, že v případě zranění se rána okamžitě uzavře a téměř nedochází krvácení.

Supermanovou hlavní slabinou je kryptonit, nazelenalý minerál z jeho zničené planety, který ho oslabuje a činí jej zranitelným. Záření je však omezené dosahem a jeho účinky jsou pouze dočasné. Stačí se od kryptonitu trochu vzdálit a síla se začne postupně obnovovat.

Nepřátelé

Lex Luthor

Vztah mezi Supermanem a Lexem je komplikovaný a plný paradoxů. V začátcích to vypadalo jednoduše – Superman se snažil zastavit Lexe v jeho zločinných činech. Nicméně situace se brzy změnila a Superman se stal pro Lexe jakousi posedlostí. Ač se tak občas může zdát, Lex nemá za hlavní cíl Supermana zabít, jeho skutečným záměrem a smyslem jeho života se stalo ho pokořit. Lex touží dokázat sobě i světu, že je nadřazený, schopen přemoci a srazit Supermana na kolena. Překvapivě však Lex nepůsobí nadšeně ani při myšlence na Supermanovu smrt; spíše se zdá, že by přišel o něco, co mu dává smysl.

Lex Luthor nevládne žádnými superschopnostmi; jeho síla spočívá ve vysoké inteligenci, bohatství a vlivu. V boji s Supermanem preferuje lsti před silou. Přestože vlastní výkonnou zbroj, která by mu mohla umožnit vyrovnat se s Supermanem, ukázalo se již několikrát, že tato zbroj sama o sobě na zdolání jeho síly nestačí. Celkově vzato, jejich vztah je složitý mix rivalství, respektu a nečekaných spojenectví, který odráží hloubku charakterů obou postav.

Doomsday

Vztah mezi Supermanem a Doomsdayem je podstatně jednodušší a zároveň intenzivnější. Doomsday je bytostí, jejíž jediným cílem je ničit a zabíjet, a Superman mu stojí v cestě, čímž si vysloužil jeho nekompromisní nenávist. Doomsday nenávidí vše živé, což samo o sobě není nic neobvyklého, avšak v případě Supermana lze říci, že ho nenávidí trochu více, než ostatní hrdiny.

Zatímco konflikty s Lexem Luthorem se obvykle točí kolem intelektuálních soubojů, střet s Doomsdayem je převážně fyzickým klánímDoomsday se vyznačuje absencí chytrosti, lstivosti a speciálních schopností, avšak to, co mu chybí v inteligenci, kompenzuje extrémní silou a odolností, které překračují i Supermanovy standardy.

Darkseid 

Darkseid spojuje sílu Doomsdaye a intelekt Luthora, čímž vytváří zdánlivě nepřekonatelného protivníka pro Supermana. Kromě toho disponuje několika speciálními schopnostmi, jako jsou omega paprsky a silové pole, což z něj činí nejen fyzicky silného, ale i takticky vynalézavého protivníka.

Není však jen jeho síla a inteligence, co jej činí hrozbou. Darkseid ovládá celou planetu fanatických stoupenců, což mu poskytuje obrovskou moc a zázemí. Jeho největším nebezpečím jsou ambice ovládnout Zemi a dokonce i celý vesmír silou. Tím se stává Supermanovým nejhorším nepřítelem, protože v jeho plánech není místo pro svobodu a spravedlnost.

Bizarro

Existuje řada bytostí známých pod jménem Bizarro, z nichž první a druhý jsou pouhými nezdařenými klony Supermana. Třetí Bizarro pak vznikl díky Jokerovi, který využil dočasnou moc bytosti zvané Mister Mxyzptik. Bizarro, vytvořený jako komická parodie Supermana, vyniká svou excentrickou mluvou s přeházeným slovosledem a zcela převrácenou logikou.

Bizarro je postavou plnou šílenství, někdy spojí své síly se Supermanem v boji proti zlu, jindy se stává jeho protivníkem. Zároveň touží být jako Superman a snaží se ho napodobovat, což je patrné i v jeho oblečení, jehož S je zrcadlově obrácené ve srovnání s originálem. Přestože Bizarro příležitostně usiluje o ochranu světa, jeho šílenství často přináší více škody než užitku.