Jak vyprat tričko, mikinu či povlečení s potiskem?

Chcete udržet při životě své oblíbené tričko, mikinu nebo povlečení se Spidermanem v perfektním stavu i po několika praních? V následujícím článku se podíváme na to, jak se starat o váš oblíbený potištěný textil - jak jej prát, žehlit i ukládat do skříně. 

Trička a mikiny s potiskem

Jak často potištěný textil prát?

Zatímco u oblečení přistupujeme k praní zpravidla ve chvíli, kdy je špinavé, nebo jakmile již není tak svěží, např. pro povlečení platí, že ložní prádlo by se mělo měnit po jednom týdnu používání (tedy výrazně častěji, než si lidé obvykle myslí). Pokud zvolíte šetrné metody praní, můžete i textil s potiskem prát poměrně často bez toho, aniž by to jeho vzhledu zásadně ublížilo. 

Jak prát výrobky s potiskem

Pro výběr pracího prostředku i programu je zásadní, z jakého materiálu je výrobek ušitý a také, jak je na něm obrázek natištěný. 

Vliv materiálu na způsob praní

Nejčastěji se potištěné oblečení vyrábí z normální či organické bavlny, případně z bavlny s příměsí umělého vlákna. Mikiny mohou být vyrobeny také z materiálu bavlněného nebo směsného, případně i čistě z umělých vláken. 

Jako mikiny jsou někdy označovány i softshellové bundy, což je materiál pro volnočasové oblečení s nepromokavou úpravou, ale zároveň prodyšný. Může mít letní i zimní verze, podle toho, jakou vrstvu přidáte navíc. 

Také pro povlečení je nejčastější volbou materiálu bavlna. Potištěné materiály je vhodné prát na nižší teploty, a to maximálně do 40 °C, nesmí se sušit v sušičce a vždy je vhodné potisk obrátit a prát tedy naruby. 

Trička a mikiny s potiskem

Jak na skvrny na potištěné části

Zejména u triček a mikin se mohou i na potištěných částech objevit skvrny od jídla či nápojů. V takovém případě je dobré tričko namočit do mírně teplé vody, ideálně s gelovým pracím prostředkem, nebo s šetrnou mýdlovou pěnou, třeba z jádrového mýdla. 

Čističe skvrn mohou být naopak pro potisk příliš agresivní. Není vhodné skvrny ani nějak intenzivně mnout či používat kartáček, to by mohlo potisk poškodit. V žádném případě nepoužívejte bělidla ani přípravky s obsahem chloru.

Vhodné prací prostředky na potištěný textil

Pro praní triček, mikin a dalšího oblečení s potiskem, ale také potištěného ložního povlečení jsou nejvhodnější šetrné prací prostředky, tedy: 

  • gelové prací prostředky na jemné prádlo,
  • mýdlové prací prostředky,
  • jádrová či jiná přírodní mýdla,
  • kapsle či prášky na jemné prádlo. 

Co dělat, aby potisk nevybledl

Potištěné výrobky vždy perte naruby, aby se potištěné části nemohly třít o jiné kusy oblečení, a to šetrným programem určeným na jemné prádlo, případně v ruce. Pokud zvolíte pračku, je vhodnější prát potištěné kusy samostatně a nechat v pračce dost místa. Perte je případně se stejně barevnými kusy

Po dokončení pracího programu prádlo co nejdříve vyndejte z bubnu pračky. Nedoporučuje se používat aviváž ani sušit vyprané oblečení v sušičce. Při sušení není dobré přehýbat trička v místě potisku, ale naopak nechat celou potištěnou část volně schnout. V případě, že prádlo sušíte venku na sluníčku, obraťte potisk dovnitř. 

Pokud jde o teplotu, u praní v pračce se doporučuje prát na 30 °C nebo maximálně na 40 °C. Pozor na pokyny přímo na tričku. Může se vám stát, že na tričku najdete možnost praní na 60 °C, ale pokud takový pokyn poslechnete, můžete si potisk zničit. Stává se to třeba na různých akcích, kde si pořadatelé vyrábějí v malých sériích vlastní potištěná trička. Vyšší teplota tak platí pro původní jednobarevné tričko, ale nikoli už pro jeho potištěnou verzi. Vždy perte potištěné věci na nízké teploty. 

Žehlení

Také pro žehlení potištěného textilu platí, že je třeba být opatrný. Ideální je vůbec takové oblečení nežehlit, ale někdy je to přesto třeba. Trička či mikiny je vždy nutné žehlit po rubové straně a na nejnižší teplotu. Větší kusy lze žehlit i z lícové strany, ale je třeba použít ještě nějaký kus látky, ideálně lehké bavlny, a žehlit přes ni, a to také na nižší teplotu. Lze použít i páru, ale také spíše na minimum. 

Jak skladovat trička a mikiny s potiskem

Ukládání textilu s potiskem

Také pro ukládání do skříně platí, že bychom měli být opatrní. Trička a mikiny je nejlepší věšet na ramínka. Pokud je chcete skládat, udělejte to tak, aby celý potisk byl na jedné ploše bez ohybů. Pro skládání povlečení žádná speciální pravidla nejsou, ale určitě neprohloupíte, když si je složíte otočené do rubu (více o tom, jak skládat a ukládat prostěradla).

Tipy pro péči o potištěné výrobky v bodech

  • potištěné výrobky perte samostatně, nebo s dostatkem prostoru v bubnu pračky, 
  • obraťte je vždy naruby,
  • volte šetrné programy praní a nízké teploty, případně perte v ruce,
  • vybírejte šetrné prací prostředky, nikdy nepoužívejte bělidla ani přípravky s chlorem, 
  • nepoužívejte aviváž,
  • nesušte potištěné prádlo v sušičce, 
  • při sušení na šňůře nebo sušáku nepřehýbejte oblečení v místě potisku,
  • žehlete naruby, případně přes jinou látku,
  • ukládejte opatrně, aby se potisk nepoškodil. 

Pokud se budete o potištěný textil dobře starat, užijete si své oblíbené komiksové hrdiny na oblečení dlouho a ke své spokojenosti.